Struktura strategického plánu

  1. Analytická část strategického plánu

Analytická část nebude pouze popisnou částí strategického plánu, ale především zhodnocením sesbíraných informací a dat včetně jejich významu. Všechny části analýzy na základě veřejně dostupných statistických dat a dalších zdrojů informací včetně výpovědi lokálních aktérů zhodnotí klíčové aspekty rozvoje území. Každá tematicky zaměřená kapitola v analýze bude ukončena jasně formulovaným závěrem, ve kterém budou shrnuta a zdůrazněna podstatná zjištění, která mají vliv na budoucí rozvoj řešeného území. Analytická část bude strukturována dle jednotlivých oblastí života minimálně v rozsahu:

- Všeobecná geografická charakteristika

- Postavení ve struktuře osídlení, rozvojové předpoklady

- Obyvatelstvo, bydlení – domovní fond, trh práce

- Ekonomický potenciál, rozpočet města

- Technická a dopravní infrastruktura

- Občanská vybavenost, služby

- Cestovní ruch

- Bezpečnost

 

Analytické práce budou zahrnovat především:

Sběr primárních i sekundárních dat a informací pro analytickou část z velmi diferencovaných zdrojů (veřejně přístupné zdroje a databáze, geografické informační systémy, Český statistický úřad, další otevřené zdroje jako jsou resortní a regionální statistiky a přehledy, dále dotazníková šetření, průzkumy v terénu, osobní jednání, konzultace apod.)

Odborné práce s výsledky dotazníkového šetření – budou využity výstupy z dotazníkového šetření místních obyvatel.

Navázání na stávající dokumenty a koncepce města - vazba na předchozí strategické dokumenty města, soulad se stávajícím územním plánem města, analýza již vytvořených strategických dokumentů města, soulad se strategiemi vyšších územních celků apod.

Zhodnocení zájmového území a širších vazeb – analýza vnějších vztahů, která slouží jako podklad pro definování příležitostí a hrozeb, soulad s vyššími regionální plány a záměry.

Profil města - zhodnocení stávajícího stavu, analýza sociogeografických, demografických, ekonomických, environmentálních jevů a procesů s uvedením příslušných závěrů.

Vytvoření SWOT analýzy – syntetické hodnocení, tzv. vnitřní analýza (silné a slabé stránky) a vnější analýza (příležitosti a ohrožení), klasifikace jednotlivých závěrů, formulace klíčových problémů a priorit

Zpracování problémové analýzy – na základě výstupů z předchozích analytických procesů budou definovány zásadní problémy města, které budou charakterizovány a konkretizovány a na základě těchto podkladů budou navrženy kritické oblasti resp. prioritní oblasti rozvoje města.

 

  1. Strategická část – návrh dlouhodobé strategie

Strategická část plánu rozvoje města Rokytnice nad Jizerou bude představovat soubor nástrojů vedoucích k dosažení nadefinovaného cílového stavu s výhledem do roku 2033. Postup práce při vytváření strategie má lineární a hierarchický charakter, formálně ho lze rozdělit do několika kroků. Jedná se o hlavní část práce, která na základě analytických poznatků a závěrů a na základě formulace hlavních problémů a vize rozvoje definuje jak dosáhnout cílového stavu a jakými kroky a činnostmi k tomuto dosažení přispět. Strategie představuje návrh budoucího stavu a stanovuje cíle, které chceme prostřednictvím připraveného strategického dokumentu dosáhnout.

 

Formulování strategické vize města a globálního cíle - přechod mezi klasifikací problémů a vlastní strategií představuje vize rozvoje, obecná představa o budoucím rozvoji, obecně formulovaný směr rozvoje, který je akceptovatelný pro celé řešené území a všechny účastníky procesu přípravy dokumentu, k vizi je třeba stanovit globální cíl vymezující základní cestu k dosažení stanoveného výsledku rozvoje

Stanovení priorit na základě problémových oblastí - SWOT analýza k jednotlivým kritickým oblastem, priority představují klíčové oblasti s vnitřně propojeným systémem problémů a dílčích témat, jejichž řešení jako celku jsou důležitá pro naplnění stanovených cílů

Návrh a stanovení postupů a způsobu dosažení cíle - identifikace klíčových problémů a rozvojových priorit představuje klíčovou část návrhové části, naplnění strategie je možné pouze prostřednictvím priorit a navazujících opatření, které je třeba postupně realizovat

Návrh dlouhodobých specifických cílů, opatření a aktivit – cíle představují směrné ukazatele pro rozvoj města a informaci o stavu, kterého by mělo být dosaženo, opatření představují soubor nástrojů, které by měly vést k dosažení kýženého cílového stavu v řešeném území, aktivity jsou již konkrétní kroky či úkoly v rámci opatření, které je třeba realizovat

 

  1. Realizační (implementační) část – Akční plán rozvoje

Smyslem a výsledkem úspěšného strategického plánování je realizace akčního plánu s krátkodobým až střednědobým časovým horizontem. Samotná realizace strategického plánu rozvoje města Rokytnice nad Jizerou bude probíhat formou akčních plánů, které budou zpracovány na kratší časové období (2 – 4 roky) včetně stanovení prioritních aktivit se zajištěnými finančními a personálními zdroji a podrobným harmonogramem plnění.

Zpracovatel navrhne systém implementace strategického dokumentu, včetně jeho monitoringu a evalvace. Akční plán bude specifikovat vybrané priority a opatření až do úrovně aktivit a určovat odpovědnost za implementaci a realizaci daných aktivit a způsoby vyhodnocování jejich plnění, sledovat dobu platnosti, nutné aktualizace při řešení rozvoje příslušných sociálně-ekonomických oblastí města.

 

Úspěšná realizace strategického plánu města se odvíjí nejen od reálného vymezení jeho cílů, priorit a opatření a následné realizace konkrétních projektů či aktivit, ale také od nastavení účinného systému monitoringu. Účelem monitoringu je průběžné sledování naplňování plánu v jednotlivých letech, jež bude podkladem pro jeho průběžné a konečné hodnocení (evaluaci). Z hlediska udržení nastaveného rozvoje území je důležitým prvkem i aktualizace plánu, která reaguje na pozitivní i negativní trendy vývoje v území.

Nastavení implementace - bude zpracován podrobný popis implementačního cyklu strategického rozvojového plánu včetně vymezení odpovědnosti a kompetencí

Aktualizace, monitoring a evaluace – reakce na pozitivní i negativní trendy vývoje v území, nastavení průběžného sledování naplňování plánu v jednotlivých letech, jenž bude podkladem pro jeho hodnocení

Zpracovatel v rámci zakázky navrhne závěrečná doporučení pro úspěšnou implementaci strategického plánu rozvoje města a poskytne též dílčí poradenství a konzultaci k procesu zavádění strategie rozvoje města do praxe – tzv. zkušební realizační fáze Strategického plánu rozvoje města Rokytnice nad Jizerou.

Diskusní téma: Struktura SPRM

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek